Május 7 - fegyverszünet nyugaton, az európai háború vége 1945-ben

A II. világháború Európában 1945 május 7-én ért véget, amikor a franciaországi Reims városában - egy iskolaépületben, melyet a szövetségesek egy ideje főhadiszállásként használtak - hajnali 2 óra 41 perckor három német tábornok aláírta a fegyverszüneti megállapodás a szövetséges parancsnokok előtt. A három tábornok: Alfred Jodl vezérezredes, Hans Friedeburg admirális és Wilhelm Oxenius vezérőrnagy. A szövetségesek részéről a fegyverszüneti tárgyalás résztvevői a következők voltak: Walter Bedell Smith tábornok (Eisenhower vezérkari főnöke), Carl Spaatz az USA légierejének parancsnoka, Frederick E. Morgan angol altábornagy a brit hadseregtől, Francois Sevez tábornok a francia vezérkartól és két szovjet tábornok: Ivan Csermurev és Ivan Szuszlaparov.

reimsi_fegyverszunet.jpg

A reimsi fegyverszünet. A kép forrása: cheminsdememoire.gouv.fr

A fegyverszünetet négy példányban írták alá és 1945 május 7-én este 23 órától lépett érvénybe. A hírről Sztálin természetesen azonnal értesült és bár az aktuson jelen voltak tábornokai (két magasrangú tiszt is) mégis dühöngött azon, hogy az egészre nem keleten, a szerinte legfontosabb fronton került sor, hanem a nyugati szövetségeseknél, Franciaországban. Nem is fogadta el az egészet és már aznap követelni kezdte a ceremónia megismétlését Berlinben. Így végül másnap, május 8 -án, éjfél után a berlini karlshorsti katonai műszaki tiszti-iskola épületében is aláírták a fegyverszünetet, mégpedig Georgij Konsztantyinovics Zsukov tábornok, szovjet főparancsnok előtt (aki Sztálint képviselte).  A német fővárosban egyébként május másodikától nem dörögtek a fegyverek, a német főparancsnok, Helmut Weidling ekkor jelentette be a város kapitulációját. A front azonban túlhaladt Berlinen és egészen május 8-ig (sőt sok helyen még azt követően is néhány napig) harcoltak német alakulatok.

A berlini fegyverszüneten is három fős volt a német küldöttség, melyet május 8-án a német hadsereg három fegyvernemi vezetője alkotta: a szárazföldi erők, haditengerészet, légierő parancsnoka. A német küldöttséget Wilhelm Keitel tábornagy vezette, őt kísérte Friedeburg tengernagy és Stumpff repülő vezérezredes. A berlini aláíráson már megjelent Eisenhower helyettese is Arthur Tedder tábornok illetve Carl Spaatz tábornok és J. de Lattre de Tassigny francia hadseregparancsnok. 

Ázsiában a háború tovább folytatódott: májusban, júniusban sőt egész nyáron is. Az atombombák ledobását követően azonban (augusztus 6 és 9.) a japánok a megadás mellett döntöttek. A fegyverszünet aláírására csak 1945 szeptember 2-án került sor. Japán nevében Sigemicu Mamoru külügyminiszter írta alá a fegyverszünetet a Tókiói-öbölben horgonyzó amerikai Missouri csatahajó fedélzetén. 

A világháború ezzel mindenhol véget ért, mégpedig összesen 70 millió halálos áldozatot hagyva hátra, melyből közel 50 millióra tehető az európai harcokban elesettek és az egyéb háborús szörnyűségekben elhunytak száma.

legeslegujabb_alairas.jpg

spei_alsologo.jpg